Zákaznická podpora

EKKA-Gold PŘEDSTAVUJE - Producent Münze Österreich - 4

Rady a tipy

Dukáty jsou dalšími zlatými investičními mincemi, které produkuje rakouská mincovna Münze Österreich.

Nejprve byly Dukáty raženy v Benátkách, a to již ve 13. století. Tradice sahá až do roku 1284, kdy byly poprvé vyraženy zlaté mince s tímto pojmenováním a následně rozšířeny prakticky do celé Evropy. Odtud se na počátku 16. století dostaly také do Rakouska, kde se staly oblíbeným platebním nástrojem. Obě varianty (tedy 1 a 4 dukáty) zde fungovaly jako oficiální platidlo až do roku 1858. Mezi lety 1858 a 1915 byly zlaté Dukáty používány hlavně v obchodním styku jako platební prostředek k vyrovnávání obchodních závazků mezi státy.

Rok 1915 je uváděn na všech moderních novoražbách těchto mincí. Původní je i motiv císaře Františka Josefa I. na přední straně a dvouhlavý orel na zadní straně mince. Tento design mince byl poprvé použit v roce 1872. Franz Josef stál v čele rakousko-uherské monarchie po dobu 68 let, což ho učinilo jedním z nejdéle sloužících monarchů moderní doby.
Na zadní straně mincí stál latinský nápis: „Si tibi Christe datus quem tu regis iste ducatus“ (Tobě, Ježíši, bylo dáno toto vévodství, kterému vládneš.).
V oběhu jsou zřídka také mince s ročníkem 1951, které vznikly v důsledku chyby sazeče, který zaměnil číslice 1 a 5.
Zlatý (jedno-) dukát má průměr 19,75 milimetrů, čtyřnásobný zlatý dukát má přesně dvojnásobný průměr 39,5 milimetrů.

Motivy zlatých Dukátů
Přední strana mincí nese portrét císaře Františka Josefa I. Po obvodu mince je nápis FRANC . IOS . I . D . G . AVSTRIAE IMPERATOR.Zadní strana mincí zobrazuje dvouhlavého orla s korunkami na hlavách a mečem a královským jablkem v pařátech. Orel je zaštítěn císařským erbem, pod horním okrajem mince je císařská koruna. Po obvodu mince se táhne nápis LOD . ILL . REX A . A . 1915 HVNGAR . BOHEM . GAL ., nad spodním okrajem je v závorkách uvedena nominální hodnota dukátu (4).


Varianty mince
Zlatá mince 1 Dukát 1915 má hmotnost 3,49 g a obsahuje 3,44 gramu zlata, průměr mince je 19,75 mm, ryzost kovu 986/1000.
Zlatá mince 4 Dukáty 1915 má celkovou hmotnost 13,963 g a oproti (1) Dukátu obsahuje 4 násobné množství zlata, tedy 13,76 g, má dvojnásobný průměr 39,5 mm a ryzost kovu 986/1000.

Ivan Tománek Odborník na vzácné kovy

O autorovi:

Ve finančním sektoru pracuje od roku 1996, původně pro společnost Nationale-Nederlanden / ING.
Od roku 2008 spolupracoval se správcem finančního majetku, německou společností Catus AG Vermögensverwaltung.
Oboru vzácných kovů se věnuje od roku 2009. Je spoluzakladatelem a jednatelem společnosti EKKA-Gold s.r.o.

Přidejte se k odběratelům našich zpráv a analýz. Registrací k odběru našeho newsletteru získáte zdarma přístup ke kvalitním obsahům a analýzám, které jsou jinde předmětem placeného servisu.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.