Zákaznická podpora

Zlato a stříbro – svižný nástup do roku 2019

Analýzy

Čtenáři našich analýz a komentářů, kteří si raději vzali přes vánoční svátky volno a dění na trzích nevěnovali pozornost, jsou možná vývojem v těchto několika dnech překvapeni.
Zatímco akciím se nepodařilo v posledních obchodních seancích minulého roku zvrátit neblahou bilanci roku 2018, zlato a vzácné kovy vstoupily do Nového roku svižným tempem.

Zlato podle plánu po překonání bariéry u 1240 USD téměř okamžitě vystoupalo až k 1300 USD/unci . Také stříbro vyslalo rozhodující nákupní signál.

Pozitivním znamením je fakt, že prosincové razantní cenové vzestupy nevzbudily žádnou mediální pozornost. Přitom zlato přidalo v USD od srpna do dnešního dne 10,6 % a stříbro od poloviny listopadu o 14,2%. Potvrzují to rovněž indikátory měřící náladu investorů, která je navzdory pozitivnímu vývoji stále negativní. A to je dobře. Tím je vytvořen předpoklad pro další cenový vzestup.

Graf: Zlato v USD za unci (druhé pololetí 2018)

Pozitivní obraz – vzestupný klín dokončený proražením linie odporu u 1240 USD (červená vodorovná linie), krátký test zpět na linii (událost v červené elipse) a odraz do cílové zóny 1280/1310 USD.
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants

Po tomto čítankovém scénáři následuje typicky kratší konsolidace sil před dalším vzestupem, jehož potenciál sahá k rozhodující bitevní linii u 1360/1366 USD. Teprve zde se rozhodne o dalším dlouhodobém trendu.

Ruku v ruce se zlatem dokončilo také stříbro dlouho očekávaný průlom. Důležitou překážku zde představovala linie 14,92 USD/unci.


Graf: Stříbro v USD za unci (2. pololetí 2018)

Po prolomení vodorovné linie odporu u 14,92 USD (červená přerušovaná linie) následuje dynamický cenový vzestup.
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants

Průlom stříbra proběhl ještě svižněji a to dokonce s tzv. gapem (v grafu označen šedou elipsou), což je označení pro „díru“ v kotaci cen. Tento jev vypovídá o velmi silném impulsu, neboť uvnitř této díry se neuskutečnily pro silný přetlak poptávky žádné obchody a první obchod se realizoval až o 3,5% výše nad posledním uzavíracím kurzem. Důležitým faktem je, že jak u zlata, tak stříbra proběhl průlom přibližně souběžně.

Na cenách v CZK i Eurech se zatím tyto dolarové posuny neprojevily až tak razantně, a to díky posilujícím kurzům v závěru roku. O důvod více vnímat toto „relativní přimražení cen“ zlata i stříbra v CZK jako určitý bonus a příležitost k nákupu nebo posílení pozic svého fyzického pokladu.

Závěr:
Po letech poklesů získává obraz obratu trendu v roce 2019 a následujících letech stále jasnější kontury. Zvláště, pokud se naplní také skeptická očekávání na ostatních, zejména akciových trzích, by mohly zlato a vzácné kovy získat další „přídavný pohon“.
Také v roce 2019 budeme jednoznačně preferovat fyzické investiční zlato a vzácné kovy před „papírovými“. Důvod je již od poslední krize roku 2008 stále tentýž – nepolevující systémová rizika daná stupňujícím se zadlužením celého globalizovaného finančního systému, jakož i řadou ekonomických i geopolitických problémů.
Po 6 letech úhoru má rok 2019 rozhodně šanci stát se rokem zlata a vzácných kovů.

Zdeněk Ďuriš, Ing. Finanční analytik, investor

O autorovi:
Sílí hlasy těch, kteří mají za to, že politika centrálních bank postavená na tisku peněz v globálním rozměru selhává. Nejenže nevede ke kýženému pozitivnímu ekonomickému efektu, nýbrž způsobuje nafukování spekulativních bublin, jejichž splasknutí ohrožuje samotný finanční systém.

Přidejte se k odběratelům našich zpráv a analýz. Registrací k odběru našeho newsletteru získáte zdarma přístup ke kvalitním obsahům a analýzám, které jsou jinde předmětem placeného servisu.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.