Zlatá mince 5000 Kč Městská památková rezervace Cheb 2021 PROOF 15,55 g

Emise 7700 ks

Česká národní banka emituje v letech 2021 až 2025 zlaté půluncové mince (15,55 gramu) s nominálem 5000 Kč. Jedná se o další pětiletý cyklus deseti mincí, tematicky zaměřených na městské památkové rezervace České republiky.
První mince je věnována městu CHEB.

Číslo výrobku
15020CHEB-PROOF
Čistá hmotnost (g)
15,55 (1/2 Oz)
Celková hmotnost (g)
15,55 (1/2 Oz)
Ryzost
999,9/1000
Průměr (mm)
28
Rok ražby
2021
Datum emise
25. 5. 2021
Náklad (ks)
7700
Emitent
Česká národní banka
Země původu
Česká republika
Balení
etuje plastová
Prodejní cena s DPH:
22 075 Kč / 891,47 €
Sazba DPH 0 % (osvobozeno od DPH)
Aktuální výkupní cena 0 Kč / 0 €
Hlídat produkt
V této chvíli nelze provést objednávku investičních kovů. Důvodem je nemožnost zafixování aktuální tržní ceny kovů mimo čas obchodování. E-shop bude znovu otevřen první pracovní den od 8 hodin.

Popis mince
Zlatá mince Městská památková rezervace - Cheb proof 1/2 Oz je vyražena ze zlata o ryzosti 999,9/1000, obsah zlata je 15,55 gramu, nominální hodnota 5000 Kč.
Mince se razí ve dvojím provedení - proof (špičková kvalita) a standard (běžná kvalita). Ryzost zlata je u obou provedení stejná, mince se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká. Mince běžné kvality nemají leštěné plochy, hrana je vroubkovaná. Průměr mincí bývá 28 mm, síla 1,85mm, hmotnost 15,55 g

Ražba mince je realizována podle vítězného návrhu Jiřího Hanuše, DiS.
Na líci mince je detailně ztvárněn jedinečný komplex dřevěných konstrukcí krovů a hrázdění, do kterých jsou zakomponována heraldická zvířata a nominál 5000 Kč. Po obvodu mince jsou nápisy MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ REZERVACE . ČESKÁ REPUBLIKA.
Rub představuje půdorys městské rezervace s jeho nejvýznamnějšími architektonickými památkami. Nápis MĚSTO CHEB 2021.
Ke každé minci je dodána katalogová karta červené barvy, na níž je uveden podrobný popis mince včetně jejího plastického vyobrazení.

Prohlédněte si také zlatou investiční minci Městská památková rezervace Cheb běžná kvalita.


Městská památková rezervace Cheb

Městská památková rezervace je vybraná část historického jádra Chebu s dochovanými budovami (nebo jejich soubory) a městskou infrastrukturou (kašnami, sochami apod.) bezvýrazněji rušivých stavebních zásahů z nové doby, jež je proto na základě podrobného uměleckohistorického průzkumu vhodné chránit. Chráněny jsou nejen jednotlivé stavby, ale i historický půdorys, urbanistická struktura, panorama apod. Historické jádro města Cheb bylo v roce 1981 vyhlášeno městskou památkovou rezervací (dále jen „MPR“).

Cheb i celé Chebsko bylo od roku 1322 trvale spojené se zeměmi Koruny české, a to v historických dobách vzájemně se prolínajících vlivů na pomezí Čech a Německa. Pod vlivem obou kulturních proudů se vyvíjela celá oblast Chebska ve zvláštní útvar, jehož obyvatelstvo mělo pocit jisté izolace, výjimečnosti a samostatnosti, které se opíraly od 14.století o dobrovolný svazek s Českým královstvím. Chebu přinášelo toto spojení nejen četné výhody hospodářské, ale i politické, a to jak ve vztahu k Čechám, tak ve vztahu k říšské politice.

První písemná zmínka o Chebu je již z roku 1061, kdy se zde již vytvářely zárodky středověkého města. To mělo mimochodem i právo razit mince. Skutečným městem se Cheb stal již v 1. pol. 12. stol., ale zásadním zlomem bylo získání Chebu do državy rodu Štaufů. Roku 1167 nechává Fridrich I. přebudovat starý hrad na mohutnou falc s novým opevněním a dochází také k dalšímu zahušťování zástavby. Počátkem 13. století je založen kostel sv. Mikuláše a Alžběty. Středověké město se kontinuálně rozvíjelo a jeho vývoj byl završen vybudováním kláštera minoritů s kostelem Zvěstování Panny Marie (před 1247) a klarisek (před 1256) v jižní části města. Roku 1270 zničil téměř celé město požár. Při obnově jeho zástavby a opevnění docházelo zřejmě ke korekcím uliční sítě a vymezení jednotlivých prostorů - zejména náměstí (vznik tzv. Špalíčku). Do konce 13. století byly ve městě založeny komendy řádu německých rytířů a křížovníků s červenou hvězdou a klášter Dominikánů s kostelem sv. Václava. Na konci 13. stol. vznikl na levém břehu Ohře tzv. Václavský hrad propojený s Chebským hradem, který posílil strategické postavení kontrolující město a údolí řeky královskou mocí. Od konce 13. a během 14. století se půdorys města stabilizoval a zděná zástavba začala postupně vytlačovat dřevěné a hrázděné objekty. Město bylo silně opevněno s prstencem opevněných předměstí. Od poloviny 15. století nastává velký rozkvět Chebu. Prosperita města pokračuje i v 16. století. Ještě před počátkem třicetileté války byl Cheb postupně proměňován v silnou pevnost, což vedlo k úplnému zániku starší předměstské zástavby. Roku 1631 a 1647 bylo město úspěšně obléháno nejprve saským a poté švédským vojskem a utrpělo silné válečné škody. Během války zde opakovaně pobýval a následně i zemřel Albrecht z Valdštejna. Od poslední čtvrtiny 17. století se počal měnit také vnitřní obraz města novou výstavbou zničených dominantních budov. Roku 1652 vznikla severně od kostela sv. Mikuláše mohutná kolej jezuitů, po roce 1647 byl nově vystavěn klášter dominikánů s kostelem sv. Václava. Nově byl vybudován klášter klarisek s architektonicky neobvyklým kostelem sv. Kláry a částečně realizována byla přestavba staré radnice na náměstí Jiřího z Poděbrad. Největší proměnou prošlo množství měšťanských domů, jejichž fasády byly přestavěny do honosné barokní podoby.

Městská památková rezervace Cheb dnes představuje soubor památek od doby románské až po 19. století. Přibližně jednu čtvrtinu z celkových 206 nemovitých kulturních památek dnes vlastní přímo město Cheb. Jedná se o nejvýznamnější památky ve městě: Chebský hrad s unikátní románskou falcí, prohlášený za národní kulturní památku, gotický kostel sv. Mikuláše a Alžběty, františkánský klášter, v jehož kostele se ženil český král Václav II., a kde je dochována unikátní gotická křížová chodba, dominikánský klášter, v němž byla dojednána smlouva mezi církví a husity – Soudce chebský, barokní klášter klarisek vyprojektovaný Kryštofem Dienzenhoferem, městské opevnění coby pozůstatek rozsáhlé fortifikace, obě radnice a významné historické domy včetně souboru jedenácti domů Špalíčku na náměstí. Mezi domy na náměstí je zvláště pozoruhodný renesančně upravený Schirndingerský dům. Pohledovou dominantou chebské MPR je rozsáhlá střešní krajina, pod kterou se skrývá jedinečný, teprve nedávno zdokumentovaný komplex chebských krovů starých až 700 let, který svým rozsahem zpřístupnění turistům nemá ve Střední Evropě obdoby.

Text v plném znění převzat z Podmínek vypsání ceny za předložení uměleckého návrhu zlaté 5 000 Kč mince "Městská památková rezervace Cheb", které vydala Česká národní banka na svých stránkách.


Cyklus "Městské památkové rezervace" navazuje na dřívější úspěšné emise pamětních mincí, vydávané ČNB od roku 1993:

 • Sada 4 zlatých mincí „KORUNA ČESKÁ“ s nominály 1 000 Kč, 2 500 Kč, 5 000 Kč a 10 000 Kč
 • Sada 4 zlatých mincí „KAREL IV.“ s nominály 1 000 Kč, 2 500 Kč, 5 000 Kč a 10 000 Kč
 • Deset století architektury – sada 10 zlatých mincí s nominálem 2 000 Kč
 • Kulturní památky technického dědictví – cyklus 10 zlatých mincí s nominálem 2 500 Kč
 • Mosty České republiky – cyklus 10 zlatých mincí s nominálem 5 000 Kč
 • Hrady České republiky – cyklus 10 zlatých mincí s nominálem 5 000 Kč

Mince z jednotlivých emisí se staly vyhledávaným artiklem pro sběratele.
Ročně jsou vydávány dvě mince s předpokládanými termíny emise v květnu a říjnu.
Motivem první mince z cyklu Městské památkové rezervace České republiky emitované v květnu 2021 je Cheb, motivem poslední mince vydávané v říjnu roku 2025 je Tábor.

Nakupujte u EKKA-Gold
EKKA-Gold je obchodníkem se vzácnými kovy. Poradíme vám ve věcech nákupu nebo zpětného odkup investičních kovů. Schůzku si můžete sjednat telefonicky na čísle 556 205 010, poslat e-mailovou zprávu nebo přijít osobně do prodejny EKKA-Gold.
V naší rozsáhlé nabídce naleznete nejen mince České národní banky, ale i široký výběr zlatých mincí a zlatých slitků od výhradně renomovaných producentů a mincoven z celého světa.
Přesvědčte se jednoduše sami o naší obsáhlé produktové nabídce. U EKKA-Gold dostane nejen prověřené zboží v prvotřídní kvalitě, nýbrž profesionální servis okamžitým odběrem většiny námi nabízeného sortimentu.

Naše tipy
Ryzí investiční zlato je krásné, avšak měkké a tudíž mnohem choulostivější na oděr než zlaté směsi používané k výrobě šperků. Pro bezpečné uložení mincí doporučujeme tyto etuje a kapsle.
Zpětný odkup investičních slitků a mincí je samozřejmostí.
Zlaté investiční mince jsou podle zákonů platných v době publikace tohoto textu osvobozeny od DPH.

Diskrétní dodávka zboží obratem

Všechny přijaté objednávky vyřizujeme promptně. Díky konsignačnímu skladu, v němž máme okamžitě k dispozici nejfrekventovanější zboží a nemusíme čekat na jeho dodání ze zahraničí, expedujeme zásilku tentýž den. Osobně si lze převzít zboží také v naší prodejně v centru Ostravy.

Po úplném uhrazení ceny objednávky je zboží vydáno nebo distribuováno zákazníkovi.

 • Při platbě v hotovosti nebo při způsobu vyzvednutí osobně je zboží ihned připraveno k převzetí v pokladně prodejny na Kostelní ulici 89/13 v centru Ostravy
 • Zásilky s platbou převodem nebo vkladem na náš účet jsou vyexpedovány v den připsání částky na účet a předány České poště
 • Diskrétní dodání se službou poste restante
 • Využijte rovněž levnou, diskrétní a hlavně bezpečnou službu uložení zásilky v trezorech EKKA-Gold

Před zabalením je pořízena fotografie zboží z obou stran. Standardně zasíláme zboží v originálním balení. Samostatné stříbrné mince, které nejsou od výrobce uloženy v plastové kapsli, balíme do měkké plastové kapsičky.
Zlaté mince, které nejsou od výrobce originálně zabaleny, vkládáme do pevné plastové kapsle, kterou poskytujeme zákazníkům ZDARMA.
Na zvláštní přání Vám mince a slitky dárkově zabalíme. Nabídku našich možností dárkového balení Vám zašleme emailem.
Slitky i mince jsou obaleny bublinkovou fólií a vloženy do transportní kartonové krabičky. Prostor je podle potřeby vyplněn pěnovou vystýlkou. Nemusíte se tedy obávat dodání poškozeného zboží. Víko krabičky je přelepeno samolepkou s hologramem.

Diskrétní balení zásilek

Krabička s obsahem a daňovým dokladem je vložena do zabezpečené neprůhledné plastové obálky speciálně určené pro cenné psaní. Obálka nenese žádné znaky umožňující odhadnout obsah zásilky. Nelze ji otevřít bez viditelného poškození. Pod průhlednou bezpečnostní páskou je uveden podpis pracovníka expedice.
Na obálce je nalepen papírový štítek s dodací adresou zákazníka. Jako odesílatel je uvedeno: EKKA-Gold s.r.o., Kostelní 89/13, Ostrava, PSČ 702 00.
Pro dodání zásilek využíváme služeb České pošty. Kalkulátor zásilek.

Platební podmínky

Objednání zboží je možné

 • osobně v naší prodejně v Ostravě na Kostelní ulici 89/13
 • elektronicky odesláním objednávky z eshopu v pracovní dny od 8 do 19,30 h
 • emailem na adresu objednavky@ekka.cz v pracovní dny od 8 do 16,45 h
 • telefonicky na čísle 556 205 010 v pracovní dny od 8 do 17,00 h

Fixace ceny zboží

Fixace ceny je proces směřující ke stanovení prodejní (resp. výkupní) ceny. On-line ceny zveřejňované na našem Eshopu reagují na aktuální cenu zlata na burze a směnný kurz CZK / EURO a mění se každých 5 minut. Po přijetí objednávky kontaktujeme zákazníka ohledně potvrzení objednávky a odsouhlasení ceny.
Cena odsouhlasená zákazníkem je cena zafixovaná, z naší strany garantovaná a již se nezmění.

 • U objednávek do 100 000 Kč / 4 000 € jsou ceny zboží ihned zafixovány (odkaz na slovníček pojmů)
 • U objednávky nad 100 000 Kč / 4 000 € je generována zálohová faktura na úhradu 10 % z celkové částky

Zafixování a garance ceny je provedeno po připsání zálohy na náš účet a odsouhlasení nové ceny zákazníkem.
V případě, že cena objednaného zboží je vlivem tržních sil vyšší než v době odeslání objednávky, může zákazník odmítnout fixaci ceny. V takovém případě je připsaná záloha v plné výši a bez jakýchkoliv poplatků vrácena zpět na účet zákazníka. Na přání zákazníka může být tato částka použita jako záloha pro příští nákupy s příznivější cenou zboží (hlídač cen).

Platba je možná v korunách nebo měně EURO.

Způsoby platby jsou:

 • Hotově až do 270 000 korun (resp. 10 000 €); místem úhrady je pokladna prodejny v Ostravě.
 • Převodem platby v měně CZK na náš provozní účet číslo 43-628 957 0297 / 0100 vedený u Komerční banky a. s., resp. na účet číslo 210 015 2377 / 2010 vedený u Fio banky a. s.
 • Vkladem hotovosti na náš účet – viz bod výše „Převodem platby v měně CZK…“
 • Převodem platby v měně EURO na náš provozní účet vedený u Fio banky a. s. IBAN CZ95 2010 0000 0028 0015 2378, BIC FIOBCZPPXXX (pro klienty Fio banky číslo účtu 280 015 2378 / 2010). Název a sídlo majitele účtu EKKA-Gold s.r.o., Kostelní 89/13, 702 00 Ostrava.
 • Na dobírku. Cena za zboží je uhrazena při převzetí zásilky.
 • Při platbě v EURO nelze zvolit způsob dodání „Na dobírku“.

Pokyn k expedici zboží je vydán po uhrazení celé částky.

Garance výkupu

EKKA-Gold jako obchodník se vzácnými kovy nejenom prodává, ale i vykupuje investiční slitky a mince ze zlata, stříbra, platiny a paládia. Na rozdíl od mnoha obchodníků garantujeme výkup bez dodatečných podmínek:

 • vykupované zboží nemusí být pořízeno výhradně u naší společnosti
 • nepožadujeme předložení faktury jako doklad o nabytí
 • neuplatňujeme dodatečné srážky z cen zveřejněných na našich webových stránkách (platí pro nepoškozené zboží)
 • v kategorii „tavného zlata“ vykupujeme i slitky dnes již neexistujících producentů, zaniklých kantonálních bank i zboží poškozené

Finanční vypořádání provádíme ihned. Forma výplaty je hotově nebo převodem na účet zákazníka.

 • Hotovost vyplácíme okamžitě v pokladně prodejny
 • Převod na bankovní účet je realizován v den výkupu

Ekonomická síla naší společnosti a našeho partnera nám umožňuje vykupovat vzácné kovy bez omezení finančního limitu a finanční vyrovnání provádět bezodkladně.

U výplaty hotovosti se řídíme zákonem č. 253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Tento zákon stanovuje limit možné výplaty v hotovosti maximálně do výše 270 000 Kč.

Nevíte si rady při nákupu či prodeji investičního zlata?

Rádi Vám nabídneme ve věcech nákupu nebo zpětného odkupu investičních mincí a slitků poradenství a servis od našeho profesionálního týmu. Stačí zavolat na telefonní číslo 556 205 010, poslat nám mail nebo se jednoduše stavit osobně do prodejny EKKA-Gold.

V naší rozsáhlé nabídce naleznete zlaté investiční mince a zlaté investiční slitky od mezinárodně renomovaných producentů a mincoven z celého světa. Obchodujeme pouze s prověřeným zbožím v prvotřídní kvalitě. Většina nabízeného sortimentu je připravena skladem k okamžitému odběru.

Pojištění zboží

K doručování zásilek využíváme služeb České pošty formou cenného psaní nebo cenného balíku. Cenná psaní jsou doručována do vlastních rukou.
Všechny zásilky na cestě k Vám jsou pojištěny na 100 % hodnoty zboží. Maximální pojistná hodnota je 1 milion korun, proto se o svoje zboží ani peníze nemusíte obávat.

Sledování objednávek

Stav svých objednávek můžete sledovat v aplikaci „Můj účet“ po přihlášení na https://www.ekka-gold.cz/, vpravo nahoře ikona Přihlášení / Historie objednávek. Kromě historie objednávek můžete svůj účet spravovat, měnit heslo, kontaktní údaje včetně zasílací adresy apod.
Náš odborný personál je Vám k dispozici na telefonní číslo 556 205 014. Můžete nám také napsat na emailovou adresu objednavky@ekka.cz.

Sledování zásilek

Zásilky, vyexpedované do 16 hodiny, jsou předány dopravci ještě tentýž den.

Zákazníka průběžně informujeme o

 • předání zásilky České poště s informací o evidenčním číslu zásilky (emailovou zprávou EKKA-Gold)
 • pohybu zboží (přihlášením na portál České pošty https://www.postaonline.cz/trackandtrace)
 • termínu předání zboží (SMS nebo e-mailovou zprávou České pošty)

O zásilce se lze rovněž informovat na telefonním čísle 556 205 014.
Za dodání neporušené zásilky odpovídá dopravce.
Při přebírání zkontrolujte pečlivě obálku, zda není porušena.

Reklamace

Pokud máte pochybnosti o neporušenosti cenného psaní, balíček nepřebírejte.
Zásilka bude uložena na dodací poště, kde ji můžete otevřít spolu s pracovníkem pošty a zkontrolovat její obsah, nebo se zásilka vrátí zpět k nám a my vyřešíme případnou reklamaci. O této situaci nás neprodleně informujte na emailové adrese reklamace@ekka.cz.
Pokud zásilku přeberete a poškození obsahu zjistíte později, můžete reklamaci uplatnit na příslušné dodací poště. Termín na vyřízení reklamace má Česká pošta stanoven do dvou pracovních dnů od převzetí zásilky.
Při zjevném poškození zboží po otevření neporušené zásilky nám, prosím, sdělte číslo objednávky a předmět reklamace s popisem závady. Ideální je i přiložení fotografie poškozeného zboží. Tyto informace zašlete na naši emailovou adresu reklamace@ekka.cz anebo listovní zásilkou. Na Vaše oznámení budeme ihned reagovat a dohodneme další postup. Samotnou reklamací se budeme zabývat okamžitě po doručení poškozeného zboží, vyřídíme ji rychle a k Vaší spokojenosti. Adresa pro doručení reklamovaného zboží je EKKA-Gold s.r.o., Kostelní 89/13, 702 00 Ostrava.