×
Prodejna uzavřena od 30.6. do 4.7.2025.
Vážení zákazníci. Prodejna je celý týden uzavřena. E-shopu je otevřen a objednávky je možné provádět ve standardní provozní dobu. Objednané zboží bude expedováno, resp. možné vyzvednout na prodejně, od pondělí 7.7.2025.

Zákaznická podpora

Skvělé vyhlídky pro platinu

Analýzy

Drahý kov platina si v posledních letech vede výrazně hůře než zlato. Tato skutečnost sama o sobě otevírá značný potenciál pro dohánění – existují však i další argumenty ve prospěch nákupu platiny. 

Skvělé vyhlídky pro platinu – jak se bude vyvíjet cena platiny v roce 2025?

Výrazný pokles hodnoty ve srovnání se zlatem  

Na konci ledna se cena platiny pohybovala zhruba nad třetinou hodnoty zlata, což srazilo cenu tohoto bílého kovu o více než 1 800 dolarů. Pro připomenutí: na začátku tisíciletí stála trojská unce platiny 490 dolarů, tedy o 73 % více než zlato. Pokles hodnoty platiny vůči zlatu je patrný zejména při pohledu na poměr zlato/platina, který se jen za posledních deset let téměř ztrojnásobil, a to z 1,0 na současných 2,9. To znamená, že před jednou dekádou stály oba drahé kovy přibližně stejně, načež zlato začalo prudce stoupat a platina prudce klesat. 

Další srovnání výkonnosti obou zmíněných kovů ukazuje, že během dvanáctiměsíčního období si platina vedla na dolarové bázi o 33 procentních bodů hůře než krizová měna zlato. V rámci deseti let se propadla dokonce o 146 procentních bodů. Důvodem byly především žalostné vyhlídky automobilového průmyslu, a to zejména u vozidel s konvenčním pohonem (benzínové, resp. naftové motory). V roce 2023 pocházelo přes 40 % celosvětové poptávky po platině z tohoto problémového sektoru. Nyní se však zdá, že by tento negativní faktor mohl ustoupit do pozadí a na platinu by se mohlo začít nahlížet z jiné perspektivy. 

Lze ji například označit za daleko vzácnější než zlato, už jen proto, že nabídka platiny (těžba plus recyklace) v roce 2023 činila pouhých 222 tun, zatímco nabídka zlata byla za stejné období 4 950 tun, tedy několikanásobně vyšší. Zlato je díky svému měnovému a kulturnímu významu známé po celém světě, platina si zachovává exkluzivitu díky tomu, že se vyskytuje vzácněji a má velké průmyslové využití. Pro obchodníky s platinou její výrazně nižší likvidita každopádně představuje tržní niku. 

Katalyzátory: světlo na konci tunelu? 

Ačkoli se po celém světě rozmáhá prodej elektromobilů na úkor odbytu tradičních vozů s konvenčními motory, očekává Světová rada pro investování do platiny (World Platinum Investment Council, WPIC), že poptávka po platině v automobilovém průmyslu v roce 2025 poroste. WPIC ji odhaduje na 3,245 milionu uncí, což je nejvyšší předpovězená hodnota za 8 let. Je to způsobeno především rostoucím využitím platiny v hybridních vozidlech a náhradou palladia platinou vkatalyzátorech. Bílý kov těží také zpřísnějších emisních předpisů a stále vysoké produkce vozidel se spalovacími motory. 

Další slibnou oblastí jsou vodíkové technologie. Platina je důležitou součástí palivových článků, protože působí jako zvláště účinný katalyzátor, výrazně urychluje reakci vodík-kyslík a zajišťuje tak vysokou energetickou účinnost. Zde WPIC předpovídá růst poptávky v aktuálním roce o32%, tedy na 84000uncí. Předpokládaný růst v odvětví šperků je výrazně slabší a reprezentuje přibližně čtvrtinu celkové světové poptávky ve výši 1,983 milionu uncí (+2,0 %). Ekka Gold – široký výběr investičních slitků a mincí

K pozitivnímu tržnímu sentimentu stran platiny přispívají ještě dva další faktory. Za prvé, WPIC uvádí, že nabídka v letech 2023, 2024 a 2025 skončila nebo skončí s deficitem vrozmezí od 759000 do 539000trojských uncí. Za druhé, ve stejném období je očekáván pokles zásob rudy z 4,235milionu na 3,014milionu uncí. Pravidla podnikové ekonomie praví, že oba tyto faktory jsou důvodem spíše k růstu než poklesu ceny platiny. 

Možné problémy vdůležitých producentských zemích 

Za určitých okolností by však cenu drahého kovu mohla vyhnat nahoru i otázka samotné nabídky. Za dvě nejvýznamnější producentské země jsou totiž považovány Jihoafrická republika a Rusko, které reprezentují zhruba 70 % celosvětové produkce platiny. Riziko úzkých profilů dodávek, a tedy i výpadků ve výrobě, by proto nemělo být podceňovánoV Jihoafrické republice by kupříkladu mohlo docházet ke stávkám pracovních sil či problémům s nedostatkem energie, zatímco Rusko by se mohlo ukázat jako nespolehlivý dodavatel platiny v důsledku západních sankcí. 

Postoj analytiků k platině není momentálně příliš pozitivní. Svědčí o tom výsledky letošního analytického průzkumu Asociace londýnského trhu se zlatem (London Bullion Market Association, LBMA). Ta požádala experty, aby odhadli průměrnou cenu zlata, stříbra, platiny a palladia a také jejich očekávané obchodní marže včetně ročního maxima a minima pro rok 2025. K platině poskytlo své prognózy celkem 19 expertů, přičemž nejpesimističtější z nich uvedl průměrnou cenu 920 dolarů a nejoptimističtější hodnotu 1100 dolarů. Průměr všech odhadů činil něco málo přes 1021 dolarů. V současné době stojí jedna trojská unce platiny 950dolarů. 

Naproti tomu kupříkladu Robert Hartmann, spoluzakladatel pro aurum, je při pohledu do budoucna optimistický a odhaduje, že rok 2025 bude pro bílé kovy velmi napínavý. „Obrovskou potřebu dohnat“ měnové drahé kovy zlato a stříbro vnímá zejména u platiny a palladia. 

Zdroj: pro aurum

Redakční tým EKKA-Gold

Složení redakčního týmu: Jaroslav Krézek, Petra Kocmanová, Zdeňka Březinová, Ivan Tománek 

Přidejte se k odběratelům našich zpráv a analýz. Registrací k odběru našeho newsletteru získáte zdarma přístup ke kvalitním obsahům a analýzám, které jsou jinde předmětem placeného servisu.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.