Zákaznická podpora

Zlato – konečně rozhodnutí za dveřmi?

Analýzy

Analytikové se přou, zda je tento propad „jen zdravou korekturou“ v dlouhodobém vzestupném trendu anebo zda se musíme připravit na jeho ukončení a obrat.
Následující dny by měly přinést rozluštění. Aktuálně probíhá zotavení z propadu, které běžně sahá od 40-60% sanování původní ztráty. Teprve pak se ukáže jasnější scénář.

Zlato, jak známo, právě v dobách nejistoty získává na atraktivitě. Jeho cena (aktuálně 1 347 USD) se znovu přiblížila důležité zóně 1 366 -1 375 USD. Tato zóna (zóna odporu) je v Grafu 1 označena modrou elipsou a je vytvořena dvěma minulými lokálními maximy z června až srpna roku 2016 (dvě červené vodorovné linie).

V grafu dále vidíme, že „první pokus na této výšce“ v lednu letošního roku nebyl úspěšný a zlato se odrazilo zpět k černé podpůrné linii kolem 1 309 USD. Odtud se nadechlo a vystartovalo k druhému pokusu. Rozhodnutí by mělo padnout v následujících dnech či málo týdnech. Pokud se tento počin zdaří (scénář 1 – označen modře), dá se konstatovat, že zlato dotvořilo obratovou formaci posledních 4 let a otevřelo si potenciál ke druhé fázi dlouhodobého vzestupného trendu.
V případě, že zlato neobstojí ani v tomto druhém pokusu, musíme počítat s obdobnou minimální korekturou zpět na podpůrnou linii 1 309 USD (scénář 2 – označen červeně).


Graf 1: Zlato před pokořením rozhodující bariéry (2016-2018).


Zlato zahajuje druhý pokus o zdolání významné hranice odporu 1 366 / 1 375 USD. Úspěšný pokus by zahájil druhou fázi dlouhodobého vzestupného trendu z roku 2001 (viz Graf 2 níže)                            
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants

 

Pro lepší orientaci přikládáme také graf z našeho minulého newsletteru (Graf 2), respektive odkaz na náš článek na servru kurzy.cz ze dne 8. 1. 2018.

 

Graf 2: Dlouhodobý vzestupný trend zlata (od roku 2002) a cyklická korektura (2011-2015) 

Pokořením hranice 1 366 / 1 375 USD dojde i v dlouhodobém obraze k dokončení obratové formace a vytvořením dna (v grafu označeno černým půlkruhem)
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants


Závěrem

Situace na všech trzích nemůže být napínavější. Na akciových trzích již brzy padne rozhodnutí, zda se jedná o krachový nebo jen korektivní modus.
Zlato má našlápnuto k „proražení závory“ u mety 1 366 / 1 375 USD. Tato meta představuje nutnou podmínku k nastartování druhé fáze dlouhodobého vzestupného trendu, který započal v roce 2001/2002.

 

Zdeněk Ďuriš, Ing. Finanční analytik, investor

O autorovi:
Sílí hlasy těch, kteří mají za to, že politika centrálních bank postavená na tisku peněz v globálním rozměru selhává. Nejenže nevede ke kýženému pozitivnímu ekonomickému efektu, nýbrž způsobuje nafukování spekulativních bublin, jejichž splasknutí ohrožuje samotný finanční systém.

Přidejte se k odběratelům našich zpráv a analýz. Registrací k odběru našeho newsletteru získáte zdarma přístup ke kvalitním obsahům a analýzám, které jsou jinde předmětem placeného servisu.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.