Zákaznická podpora

Zlato: Býci a medvědi svádějí otevřený souboj - 1

Aktuality a zprávy

Psychologická hranice 1300 USD je aktuálně dělicí čárou ve „hře na přetahovanou“

Meta 1300 USD/unci má spíše psychologický význam. Ten zásadní a nejdůležitější leží o 5,5% výše, tedy u hranice 1370/1375 USD za unci. Pokud cena zlata nepropadne pod květnové minimum 1282 USD, pak se na celkovém technickém obrazu grafu od našich minulých analýz nic podstatného nezměnilo a dá se konstatovat, že definitivní rozhodnutí leží stále před námi.


World Gold Council se odhodlal k dlouhodobé prognóze

Světový zlatý koncil (WGC) zveřejnil v květnu studii, ve které se odvážil formulovat prognózu vývoje trhu se zlatem v následujících 30 letech. Konkrétní kurzové cíle zlata sice v této padesátistránkové studii nenajdete (a bylo by to nehodné reputace této respektované organizace), zato však zde nalezneme analýzy různých segmentů trhu v příspěvcích nezávislých expertů i členů WGC.
Jako obzvlášť zajímavé se jeví kapitoly, ve kterých jsou blíže objasněny role Číny a Indie. Oběma důležitým konzumentům zlata prognózuje WGC v následujících 30 letech vzestup k ekonomicky nejsilnějším mocnostem. Na této cestě zůstává však ještě vyřešit řadu výzev.

Zajímavé jsou rovněž celkem 3 kapitoly určené analýze průmyslové těžby vzácných kovů. Za posledních 30 let ztrácí tradiční těžařské země JAR, USA, Kanada a Austrálie na významu, zatímco jejich místa postupně zaujímají Rusko a Čína, které již dnes zaujímají pozice největších těžařů.
WGC vychází z toho, že objem nabídky zlata z těžby zlatých dolů není udržitelná a že bude tendenčně klesat.

Ve studii jsou načrtnuty 4 teze:
Za prvé:                Hospodářský růst je pozitivní pro zlato.
Za druhé:              Technologický sektor získá na významu
Za třetí:                 Zlaté doly stojí před velkou výzvou
Za čtvrté:               V těžařském průmyslu se budou muset změnit produkční metody a dále zdokonalovat vztahy k poskytovatelům kapitálu.

Robert Hartmann - zakladatel společnosti PRO AURUM, jednoho z největších evropských obchodníků se vzácnými kovy pokládá za velmi napínavý fakt, že se instituce jako je WGC odhodlala ke studii sahající až do roku 2048. Osobně si odnesl z této studie šest důležitých poznatků:
1.            Zlato zůstane i nadále pro lidi krizovou měnou- jako je tomu už po tisíce let.
2.            Těžařský průmysl nebude schopen těžit stejná množství jako v posledních 30 letech
3.            Rostoucí střední vrstva v Číně a Indii společně s pozitivním ekonomickým vývojem v těchto zemích způsobí rostoucí poptávku po zlatě
4.            Stále větší roli sehrají sociální, politické aspekty, ochrana životního prostředí v souvislosti s těžbou
5.            Mobilní aplikace umožňující privátním investorům nákup/prodej vzácných kovů se budou velmi rychle etablovat také v Číně a Indii.
6.            Poroste také potřeba vzácných kovů v průmyslovém využití

Originál studie WGC zde.

Zdeněk Ďuriš, Ing. Finanční analytik, investor

O autorovi:
Sílí hlasy těch, kteří mají za to, že politika centrálních bank postavená na tisku peněz v globálním rozměru selhává. Nejenže nevede ke kýženému pozitivnímu ekonomickému efektu, nýbrž způsobuje nafukování spekulativních bublin, jejichž splasknutí ohrožuje samotný finanční systém.

Přidejte se k odběratelům našich zpráv a analýz. Registrací k odběru našeho newsletteru získáte zdarma přístup ke kvalitním obsahům a analýzám, které jsou jinde předmětem placeného servisu.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.