Zákaznická podpora

Zlaté investiční slitky

Investiční zlaté slitky společně s investičními zlatými mincemi představují dvě základní formy investice do zlata. Je-li jediným kritériem investora nejnižší pořizovací cena, pak jistě padne volba na slitky v maximální dosažitelné gramáži. Tento trh je obsazen více než stovkou mezinárodně uznávaných a certifikovaných producentů z celého světa, kteří jsou členy Londýnské asociace (LBMA -  London Bullion Market Association). Tito producenti vyrábějí své produkty v mezinárodně uznávaném standardu „Good delivery“.


Investiční slitky těchto producentů splňují přísná kritéria kvality a bezpečnosti a jsou akceptovány po celém světě.
Vedle nich nalezneme také menší lokálně známé producenty, kteří sice nejsou registrováni v LBMA, avšak splňují vysoké nároky a zejména v svém regiónu jsou vysoce akceptováni a jejich produkty velmi likvidní.

Investiční zlaté slitky jsou produkovány dvěma technologiemi: odléváním a ražením.
Odlévané poznáte podle oblých hran s typickými drobnými nerovnostmi způsobenými přirozeným fyzikálním procesem odlití do formy. K odlévaným slitkům není zpravidla výrobcem přiložen žádný papírový certifikát.

Ražené slitky jsou naopak přesné ve svých tvarech a naprosto hladké na povrchu jako výsledek tlaku lisu na raznici. Často jsou ražené slitky v nižších gramážích opatřeny ještě dalšími bezpečnostními prvky, jako různé hologramy a jsou zabaleny v plastovém blistru (obalu), který plní současně i roli certifikátu. Takové slitky jsou nazývány kinebary.

Jak odlévané tak i ražené slitky se vyrábějí zpravidla v následujících gramážích:
1 g., 2g., 2,5g., 5 g., 10 g., 20g., 31,1 g.(troyská unce), 50 g., 100 g., 250 g., 500 g, 1000 g.

Pruty o velikosti 400 uncí (12,44 kg) jsou doménou centrálních bank a v běžném obchodování se objevují jen zcela výjimečně.

Slitky do gramáže 100 gramů jsou zpravidla ražené a zabalené v plastovém ochranném blistru.  Slitky v provedení 250 g, 500 g., 1000 g., se vyrábí zpravidla jako odlévané. Ale v poslední době přicházejí někteří producenti na trh také s raženými slitky vyšších gramáží než 100 g.

Investiční zlaté slitky jsou stejně jako investiční zlaté mince v celé EU osvobozeny od daně z přidané hodnoty.