Zákaznická podpora

Zlaté investiční mince

Investiční zlaté mince představují vedle investičních zlatých slitků (uzančních slitků) druhý segment pojmu „investiční zlato“.

Investiční zlaté mince jsou na rozdíl od slitků rovněž oficiálním platidlem. Jedním ze základních znaků investiční mince je nominál v dané měně vyražený na minci. To je hlavní rozdíl oproti medailím či jiným, například pamětním mincím apod., které může razit kterákoliv komerční mincovna. Investiční mince je naopak ražena pod dohledem státní autority a ražbu provádí státním orgánem pověřený producent – mincovna.


Na trhu naleznete velice širokou paletu investičních zlatých mincí od světoznámých mincoven (například australská Perth Mint, britská Royal Mint, rakouská Münze Österreich, US Mint a řada dalších).

Všechny investiční mince jsou tedy ze své definice penězi a jako takové se vyznačují širokou akceptovatelností po celém světě. Snadno tak prodáte například kanadský Maple Leaf v Německu a Vídeňského filharmonika například v USA a to vždy za aktuální tržní cenu mince. Pochopitelně, že tržní hodnota dané mince mnohonásobně překračuje nominální hodnotu vyraženou na minci.

Investiční zlaté mince vynikají excelentní razičskou kvalitou a vysokou estetickou hodnotou. Přesto nemají ambici stát se mincemi numismatickými. To by mohla být dobrá zpráva pro ty investory, kteří se investice do zlatých mincí obávají, protože (jak často od zákazníků slýcháváme) "numismatice nerozumí".
Ale opravdu numismatice není třeba rozumět. Zlaté investiční mince se razí v miliónových sériích a nejsou sběrateli vyhledávány.

Až na výjimky :-)
I zde se občas objeví vzácnější exempláře, které si zaslouží alespoň trochu pozornosti. Jsou to obvykle zvláštní ražby, které různí producenti připraví pro investory jako oživení nabídky. Tyto mince jsou vydávány v menším omezeném množství a nezřídka se jedná o tzv. "pěti devítkové" zlato s ryzostí 999,99/1000. Zájem investorů bývá větší, poptávka je tedy větší a cena v čase rostoucí.

Obavy z pořízení takových mincí ovšem nejsou na místě.

Obchodování s investičními mincemi v celé EU je osvobozeno od DPH, pokud splňují podmínky zákona č. 235/2004 Sb.
=Zlaté mince, které mají ryzost nejméně 900 tisícin, byly vyrobeny po roce 1800, jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.