Série dvanácti motivů čínského lunárního horoskopu slaví svůj veliký úspěch. Australská mincovna The Perth Mint navázala na úspěch první série, kterou vydávala mezi lety 1996-2007 a hned od roku 2008 uvedla na trh druhou sérii v novém designu a změněném rozměru mincí.
Tyto mince se těší veliké oblibě, neboť vedle tradičně skvělého designu i kvality mincí lze jimi podnítit také sběratelskou vášeň a lety tak nasbírat celou hodnotnou sérii všech dvanácti motivů čínského horoskopu.
První mincí série s ročníkem 2008 je motiv myši.
Popis mince
Australský lunární rok 2008 Myš 1 Oz je vyražena ze zlata o ryzosti 999,9/1000, obsah zlata je 31,10 gramu, nominální hodnota je 100 AUD (australských dolarů).
Přední strana mince zobrazuje myš. Zvíře čínského zvěrokruhu je označeno čínským písmem, na spodní okraji mince je anglický nápis Year of the Mouse.
Motivem zadní strany mince je tradičně vyobrazení královny Alžběty II. s udáním nominální hodnoty, váhy mince, ryzosti a rokem ražby. Nápisy ELIZABETH II AUSTRALIA 1 OZ 9999 GOLD 2008 100 DOLLARS.
Všechny mince první i druhé série mají v Austrálii statut oficiálního platidla.
Celkový počet vyražených mincí je 30000 kusů.
Varianty mince
Zlaté mince australských lunárních znamení se razí prakticky ve všech váhových provedeních:
- 1/20 Oz
- 1/10 Oz
- ¼ Oz
- 1/2 Oz
- 1 Oz
- 2 Oz
- 10 Oz
- raritní provedení 1 kg
Seznam mincí australské lunární série II.
Zpětný odkup této zlaté mince s okamžitou výplatou peněz je samozřejmostí.
Zlaté investiční mince jsou podle zákonů platných v době publikace tohoto textu osvobozeny od DPH.