Zlatá mince 10000 Kč k 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily 2021 STANDARD 31,1 g (1 Oz)

Emise 3800 ks

Česká národní banka vydává mimořádnou 10 000 Kč zlatou minci ke 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily.
Ryzost zlaté mince 999,9/1000, obsah zlata 31,1 g, ročník ražby 2021, emise dne 15. 9. 2021.

Čistá hmotnost (g)
31,10 (1 Oz)
Celková hmotnost (g)
31,10 (1 Oz)
Ryzost
999,9/1000
Nominální hodnota
10000 Kč
Průměr (mm)
34
Rok ražby
2021
Datum emise
14. 9. 2021
Náklad (ks)
3800
Emitent
Česká národní banka
Země původu
Česká republika
Balení
etuje plastová
Provedení
běžná kvalita (STANDARD)
Prodejní cena s DPH:
46 250 Kč / 1 865,82 €
Sazba DPH 0 % (osvobozeno od DPH)
Aktuální výkupní cena 0 Kč / 0 €
Hlídat produkt
V této chvíli nelze provést objednávku investičních kovů. Důvodem je nemožnost zafixování aktuální tržní ceny kovů mimo čas obchodování. E-shop bude znovu otevřen první pracovní den od 8 hodin.

Popis mince
Mimořádná zlatá 10 000 Kč zlatá mince k 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily standard  1 Oz je vyražena ze zlata o ryzosti 999,9/1000, obsah zlata je 31,1 gramu, nominální hodnota 10 000 Kč, průměr mince 34 mm, hrana vroubkovaná.
Mince se razí ve dvojím kvalitativním zpracování - ve špičkové (proof) a běžné (standard) kvalitě. Ryzost zlata je u obou provedení stejná, mince se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf matován, hrana hladká. Mince běžné kvality nemají leštěné plochy, hrana je vroubkovaná.

Ražba mimořádné zlaté mince je realizována podle vítězného návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů.
Na líci je dokonale ztvárněný výjev uškrcení kněžny Ludmily z Velislavovy bible. Pod nápisem ČESKÁ REPUBLIKA pod horním okrajem mince jsou zakomponovány heraldické znaky Čech, Moravy a Slezska, ve spodní části mince je uveden nominál 10000 Kč.
Rub nese velmi kvalitní portrét kněžny se závojem a knížecí korunkou. Vyraženo časové období let 921 - 2021 a nápis KNĚŽNA LUDMILA.
Ke každé minci je dodána katalogová karta červené barvy, na níž je uveden podrobný popis mince včetně jejího plastického vyobrazení. Mince je zapouzdřena v kapsli uložené v plastové etuji.

Prohlédněte si také mimořádnou zlatou minci 10000 Kč k 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily špičková kvalita.

Ludmila, česká kněžna a světice

Ludmila, narozena okolo roku 860, byla dcera Slavibora, velmože z hradu Pšov (pozdější
Mělník), podle některých pramenů knížete srbského. Asi roku 874/875 byla provdána
za českého knížete Bořivoje. Neznámo kdy se stala křesťankou (je možné, že byla pokřtěna
spolu s Bořivojem v roce 883 – Kosmas a podle něho další prameny tvrdí, že Bořivoje pokřtil biskup Metoděj za časů krále Svatopluka v roce 894; v té době však Metoděj již nežil a Svatopluk v roce 894 zemřel). Podle pozdějších legend měli Břetislav s Ludmilou tři syny a tři dcery, ale prameny jsou doloženi pouze dva synové, Spytihněv a Vratislav.
Po Bořivojově smrti (asi roku 888/889) žila Ludmila pravděpodobně většinou na hradě
Tetíně. Přežila oba své syny. Po Vratislavově smrti 13. února 921 se ujala i poručnické vlády
nad nedospělým následníkem Václavem. To vedlo k ostrému konfliktu se snachou
Drahomírou, která si oprávněně nárokovala poručnickou vládu nad svým synem. Po několika měsících dala Drahomíra Ludmilu zavraždit (15. září 921). – Pozdější legendy líčí tento konflikt jako spor mezi „pohankou“ Drahomírou a křesťankou Ludmilou. Ludmila pak měla zemřít jako mučednice pro křesťanskou víru. Tento důvod není pravděpodobný již proto, že nebylo možné, aby křesťanský kníže měl za manželku „pohanku“, takže i Drahomíra musela být křesťanka. Podle pozdější tradice měla být Ludmila vychovatelkou kněžice Václava, což ovšem je asi fikce pozdějších legendistů, kteří tak chtěli zdůraznit důvěrný vztah mezi oběma světci. Pozdní verze staroslověnské legendy tvrdí, že dala Václava učit „slovanským knihám“, což také není pravděpodobné. Rovněž údaje o politickém pozadí sporu obou kněžen jsou pouze hypotézou.

Ludmila vstoupila do historie především jako mučednice pro víru. V tomto duchu jsou také formulovány její „životy“ (legendy). Protože středověký světec-mučedník měl prolít krev, prosila prý Ludmila své vrahy Tunnu a Gomona, aby jí uťali hlavu. Ti ji však uškrtili
provazem nebo závojem.

Ludmila byla pochována na Tetíně. Nad jejím hrobem prý docházelo k zázrakům, proto ji dal Václav převést na Pražský hrad a pochovat v kostele sv. Jiří. Podle Kristiánovy legendy chtěla Drahomíra zabránit uctívání Ludmily, proto prý dala nad jejím hrobem na Tetíně postavil kostel sv. Michala, aby byly případné zázraky přičítány tomuto světci – dnešní kostel sv. Michala na Tetíně pochází asi z 20. let 13. století. První ludmilská legenda vznikla
v sedmdesátých letech 10. století pro klášter sv. Jiří, zřejmě z popudu první abatyše Mlady.
V klášteře sv. Jiří se také vyvinul lokální kult, který se od 12. století začal prosazovat v celé
diecézi.

Text: Prof. PhDr. Marie Bláhová, DrSc.

Text v plném znění převzat z "Podmínek vypsání ceny za předložení uměleckého návrhu zlaté 10 000 Kč mince k 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily", které vydala Česká národní banka na svých stránkách.

Mimořádná zlatá mince 10000 Kč k 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily navazuje na dřívější mimořádné ražby zlatých mincí, vydávané ČNB od roku 2012:

 • 10000 Kč „ZLATÁ BULA SICILSKÁ“ s datem emise 26. 9. 2012 v limitním množství 3100 ks běžná kvalita a 10900 ks špičková kvalita
 • 10000 Kč „1150. VÝROČÍ PŘÍCHODU VĚROZVĚSTŮ KONSTANTINA A METODĚJE“ s datem emise 3. 7. 2013 v limitním množství 2000 ks běžná kvalita a 9000 ks špičková kvalita
 • 10000 Kč „600. VÝROČÍ UPŮÁLENÍ MISTRA JANA HUSA“ s datem emise 3. 7. 2015 v limitním množství 2100 ks běžná kvalita a 6300 ks špičková kvalita
 • 10000 Kč „VZNIK ČESKOSLOVENSKA“ s datem emise 23. 10. 2018 v limitním množství 3800 ks běžná kvalita a 8200 ks špičková kvalita
 • 10000 Kč „ZAVEDENÍ ČESKOSLOVENSKÉ MĚNY“ s datem emise 5. 3. 2019 v limitním množství 3200 ks běžná kvalita a 6900 ks špičková kvalita


Nakupujte u EKKA-Gold
EKKA-Gold je obchodníkem se vzácnými kovy. Poradíme vám ve věcech nákupu nebo zpětného odkup investičních kovů. Schůzku si můžete sjednat telefonicky na čísle 556 205 010, poslat e-mailovou zprávu nebo přijít osobně do prodejny EKKA-Gold.
V naší rozsáhlé nabídce naleznete nejen mince České národní banky, ale i široký výběr zlatých mincízlatých slitků od výhradně renomovaných producentů a mincoven z celého světa.
Přesvědčte se jednoduše sami o naší obsáhlé produktové nabídce. U EKKA-Gold dostane nejen prověřené zboží v prvotřídní kvalitě, nýbrž profesionální servis okamžitým odběrem většiny námi nabízeného sortimentu.

Naše tipy
Ryzí investiční zlato je krásné, avšak měkké a tudíž mnohem choulostivější na oděr než zlaté směsi používané k výrobě šperků. Pro bezpečné uložení této mince doporučujeme tyto etuje kapsle.
Zpětný odkup investičních slitků a mincí je samozřejmostí.
Zlaté investiční mince jsou osvobozeny od DPH.

Diskrétní dodávka zboží obratem

Všechny přijaté objednávky vyřizujeme promptně. Díky konsignačnímu skladu, v němž máme okamžitě k dispozici nejfrekventovanější zboží a nemusíme čekat na jeho dodání ze zahraničí, expedujeme zásilku tentýž den. Osobně si lze převzít zboží také v naší prodejně v centru Ostravy.

Po úplném uhrazení ceny objednávky je zboží vydáno nebo distribuováno zákazníkovi.

 • Při platbě v hotovosti nebo při způsobu vyzvednutí osobně je zboží ihned připraveno k převzetí v pokladně prodejny na Kostelní ulici 89/13 v centru Ostravy
 • Zásilky s platbou převodem nebo vkladem na náš účet jsou vyexpedovány v den připsání částky na účet a předány České poště
 • Diskrétní dodání se službou poste restante
 • Využijte rovněž levnou, diskrétní a hlavně bezpečnou službu uložení zásilky v trezorech EKKA-Gold

Před zabalením je pořízena fotografie zboží z obou stran. Standardně zasíláme zboží v originálním balení. Samostatné stříbrné mince, které nejsou od výrobce uloženy v plastové kapsli, balíme do měkké plastové kapsičky.
Zlaté mince, které nejsou od výrobce originálně zabaleny, vkládáme do pevné plastové kapsle, kterou poskytujeme zákazníkům ZDARMA.
Na zvláštní přání Vám mince a slitky dárkově zabalíme. Nabídku našich možností dárkového balení Vám zašleme emailem.
Slitky i mince jsou obaleny bublinkovou fólií a vloženy do transportní kartonové krabičky. Prostor je podle potřeby vyplněn pěnovou vystýlkou. Nemusíte se tedy obávat dodání poškozeného zboží. Víko krabičky je přelepeno samolepkou s hologramem.

Diskrétní balení zásilek

Krabička s obsahem a daňovým dokladem je vložena do zabezpečené neprůhledné plastové obálky speciálně určené pro cenné psaní. Obálka nenese žádné znaky umožňující odhadnout obsah zásilky. Nelze ji otevřít bez viditelného poškození. Pod průhlednou bezpečnostní páskou je uveden podpis pracovníka expedice.
Na obálce je nalepen papírový štítek s dodací adresou zákazníka. Jako odesílatel je uvedeno: EKKA-Gold s.r.o., Kostelní 89/13, Ostrava, PSČ 702 00.
Pro dodání zásilek využíváme služeb České pošty. Kalkulátor zásilek.

Platební podmínky

Objednání zboží je možné

 • osobně v naší prodejně v Ostravě na Kostelní ulici 89/13
 • elektronicky odesláním objednávky z eshopu v pracovní dny od 8 do 19,30 h
 • emailem na adresu objednavky@ekka.cz v pracovní dny od 8 do 16,45 h
 • telefonicky na čísle 556 205 010 v pracovní dny od 8 do 17,00 h

Fixace ceny zboží

Fixace ceny je proces směřující ke stanovení prodejní (resp. výkupní) ceny. On-line ceny zveřejňované na našem Eshopu reagují na aktuální cenu zlata na burze a směnný kurz CZK / EURO a mění se každých 5 minut. Po přijetí objednávky kontaktujeme zákazníka ohledně potvrzení objednávky a odsouhlasení ceny.
Cena odsouhlasená zákazníkem je cena zafixovaná, z naší strany garantovaná a již se nezmění.

 • U objednávek do 100 000 Kč / 4 000 € jsou ceny zboží ihned zafixovány (odkaz na slovníček pojmů)
 • U objednávky nad 100 000 Kč / 4 000 € je generována zálohová faktura na úhradu 10 % z celkové částky

Zafixování a garance ceny je provedeno po připsání zálohy na náš účet a odsouhlasení nové ceny zákazníkem.
V případě, že cena objednaného zboží je vlivem tržních sil vyšší než v době odeslání objednávky, může zákazník odmítnout fixaci ceny. V takovém případě je připsaná záloha v plné výši a bez jakýchkoliv poplatků vrácena zpět na účet zákazníka. Na přání zákazníka může být tato částka použita jako záloha pro příští nákupy s příznivější cenou zboží (hlídač cen).

Platba je možná v korunách nebo měně EURO.

Způsoby platby jsou:

 • Hotově až do 270 000 korun (resp. 10 000 €); místem úhrady je pokladna prodejny v Ostravě.
 • Převodem platby v měně CZK na náš provozní účet číslo 43-628 957 0297 / 0100 vedený u Komerční banky a. s., resp. na účet číslo 210 015 2377 / 2010 vedený u Fio banky a. s.
 • Vkladem hotovosti na náš účet – viz bod výše „Převodem platby v měně CZK…“
 • Převodem platby v měně EURO na náš provozní účet vedený u Fio banky a. s. IBAN CZ95 2010 0000 0028 0015 2378, BIC FIOBCZPPXXX (pro klienty Fio banky číslo účtu 280 015 2378 / 2010). Název a sídlo majitele účtu EKKA-Gold s.r.o., Kostelní 89/13, 702 00 Ostrava.
 • Na dobírku. Cena za zboží je uhrazena při převzetí zásilky.
 • Při platbě v EURO nelze zvolit způsob dodání „Na dobírku“.

Pokyn k expedici zboží je vydán po uhrazení celé částky.

Garance výkupu

EKKA-Gold jako obchodník se vzácnými kovy nejenom prodává, ale i vykupuje investiční slitky a mince ze zlata, stříbra, platiny a paládia. Na rozdíl od mnoha obchodníků garantujeme výkup bez dodatečných podmínek:

 • vykupované zboží nemusí být pořízeno výhradně u naší společnosti
 • nepožadujeme předložení faktury jako doklad o nabytí
 • neuplatňujeme dodatečné srážky z cen zveřejněných na našich webových stránkách (platí pro nepoškozené zboží)
 • v kategorii „tavného zlata“ vykupujeme i slitky dnes již neexistujících producentů, zaniklých kantonálních bank i zboží poškozené

Finanční vypořádání provádíme ihned. Forma výplaty je hotově nebo převodem na účet zákazníka.

 • Hotovost vyplácíme okamžitě v pokladně prodejny
 • Převod na bankovní účet je realizován v den výkupu

Ekonomická síla naší společnosti a našeho partnera nám umožňuje vykupovat vzácné kovy bez omezení finančního limitu a finanční vyrovnání provádět bezodkladně.

U výplaty hotovosti se řídíme zákonem č. 253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Tento zákon stanovuje limit možné výplaty v hotovosti maximálně do výše 270 000 Kč.

Nevíte si rady při nákupu či prodeji investičního zlata?

Rádi Vám nabídneme ve věcech nákupu nebo zpětného odkupu investičních mincí a slitků poradenství a servis od našeho profesionálního týmu. Stačí zavolat na telefonní číslo 556 205 010, poslat nám mail nebo se jednoduše stavit osobně do prodejny EKKA-Gold.

V naší rozsáhlé nabídce naleznete zlaté investiční mince a zlaté investiční slitky od mezinárodně renomovaných producentů a mincoven z celého světa. Obchodujeme pouze s prověřeným zbožím v prvotřídní kvalitě. Většina nabízeného sortimentu je připravena skladem k okamžitému odběru.

Pojištění zboží

K doručování zásilek využíváme služeb České pošty formou cenného psaní nebo cenného balíku. Cenná psaní jsou doručována do vlastních rukou.
Všechny zásilky na cestě k Vám jsou pojištěny na 100 % hodnoty zboží. Maximální pojistná hodnota je 1 milion korun, proto se o svoje zboží ani peníze nemusíte obávat.

Sledování objednávek

Stav svých objednávek můžete sledovat v aplikaci „Můj účet“ po přihlášení na https://www.ekka-gold.cz/, vpravo nahoře ikona Přihlášení / Historie objednávek. Kromě historie objednávek můžete svůj účet spravovat, měnit heslo, kontaktní údaje včetně zasílací adresy apod.
Náš odborný personál je Vám k dispozici na telefonní číslo 556 205 014. Můžete nám také napsat na emailovou adresu objednavky@ekka.cz.

Sledování zásilek

Zásilky, vyexpedované do 16 hodiny, jsou předány dopravci ještě tentýž den.

Zákazníka průběžně informujeme o

 • předání zásilky České poště s informací o evidenčním číslu zásilky (emailovou zprávou EKKA-Gold)
 • pohybu zboží (přihlášením na portál České pošty https://www.postaonline.cz/trackandtrace)
 • termínu předání zboží (SMS nebo e-mailovou zprávou České pošty)

O zásilce se lze rovněž informovat na telefonním čísle 556 205 014.
Za dodání neporušené zásilky odpovídá dopravce.
Při přebírání zkontrolujte pečlivě obálku, zda není porušena.

Reklamace

Pokud máte pochybnosti o neporušenosti cenného psaní, balíček nepřebírejte.
Zásilka bude uložena na dodací poště, kde ji můžete otevřít spolu s pracovníkem pošty a zkontrolovat její obsah, nebo se zásilka vrátí zpět k nám a my vyřešíme případnou reklamaci. O této situaci nás neprodleně informujte na emailové adrese reklamace@ekka.cz.
Pokud zásilku přeberete a poškození obsahu zjistíte později, můžete reklamaci uplatnit na příslušné dodací poště. Termín na vyřízení reklamace má Česká pošta stanoven do dvou pracovních dnů od převzetí zásilky.
Při zjevném poškození zboží po otevření neporušené zásilky nám, prosím, sdělte číslo objednávky a předmět reklamace s popisem závady. Ideální je i přiložení fotografie poškozeného zboží. Tyto informace zašlete na naši emailovou adresu reklamace@ekka.cz anebo listovní zásilkou. Na Vaše oznámení budeme ihned reagovat a dohodneme další postup. Samotnou reklamací se budeme zabývat okamžitě po doručení poškozeného zboží, vyřídíme ji rychle a k Vaší spokojenosti. Adresa pro doručení reklamovaného zboží je EKKA-Gold s.r.o., Kostelní 89/13, 702 00 Ostrava.