Uživatel
Kategorie blogu

3 kroky, jak investovat do zlata a vzácných kovů

Rady a tipy|15.10.2017

1.            Zlato fyzické nebo „papírové?

Jako první krok by si měl investor ujasnit cíl investice.
Pokud je cílem krátkodobý zisk a jste přesvědčeni o okamžitém růstovém potenciálu zlata, pak je pro Vás nejvhodnější tzv. „papírové zlato“. Na kapitálovém trhu naleznete řadu různých finančních nástrojů, které mají minimální pořizovací náklady a v případě „bílých kovů“ (stříbro, platina, paládium) u těchto nástrojů nemusíte platit daň z přidané hodnoty jako v případě fyzických cihel a mincí. Jedná se o tzv. investiční certifikáty, nebo ETF (Exchange traded fonds) či ETC (exchange traded commodities). Prostudování prospektu a pochopení takových cenných papírů je naprostou nezbytností.

Jde-li Vám o dlouhodobé udržení kupní síly Vašich úspor, jakož i o ochranu před různými „černými scénáři“ jako například státní bankrot, měnová reforma, krach měnového systému nebo jen prostá ochrana před stupňující se finanční represí státu, pak je pro Vás nákup fyzického zlata a dalších vzácných kovů nezbytností.
 

2.            Přidělte zlatu rozumnou váhu ve Vašem majetkovém portfoliu

Inteligentní investor rozdělí svůj majetek na více hromádek. Doporučená váha zlata ve Vašem majetkovém portfoliu se pohybuje v rozteči mezi 5 až 20 %.
 

3.            Kupujte investiční zlato

Šperky, medaile, nuggety nejsou investičním zlatem a jsou tedy zatíženy daní z přidané hodnoty. Naopak investiční zlato (cihly, slitky, mince) jsou od DPH osvobozeny. Navíc, podle platných daňových zákonů ke dni zveřejnění (říjen 2017) nemusíte při prodeji zlatých investičních slitků a mincí platit daň ze zisku, pokud není nákup a prodej vzácných kovů předmětem Vašeho podnikání.