Uživatel
Kategorie blogu

Zlato koupit, držet nebo prodat?

Aktuality a zprávy|04.07.2013
Jsou na světě lidé, jejichž jedno jediné slovo dokáže spustit nákupní euforii, stejně jako dostat finanční systém do kolen.

Až kam může klesnout cena zlata?
Jsou na světě lidé, jejichž jedno jediné slovo dokáže spustit nákupní euforii, stejně jako dostat finanční systém do kolen. Mezi takové vždy patřil šéf amerického FEDu- jedné z největších soukromých firem, která již od roku 1913 tiskne a půjčuje peníze vládám Spojených států amerických.

Stačil pouhý slovní náznak Bena Bernankeho, současného šéfa FEDu, že by tempo „rotačních tiskáren peněz“ (řečí bankovní- tzv. kvantitativní uvolňování) mohlo ke konci roku polevit. Krátce na to se dostalo do volného pádu nejen zlato a vzácné kovy, ale i akcie a stejně tak dluhopisy.  U zlata po dubnovém poklesu následoval další „propadák“, tentokrát o 8% za jeden den.

Masový exodus z „papírového“ zlata
V posledních týdnech prožíváme opravdový exodus z investic v papírovém zlatě. Odlivy investic ze zlatých ETF-fondů se pohybují ve stovkách tun. Tento trend zesílil poté, co několik věhlasných investičních bank výrazně snížilo kurzové cíle zlata a stříbra.

Pesimismus na trzích i v médiích
Pesimismus na trhu se vzácnými kovy každý týden roste na nová maxima. Pesimismus však, jak známo ze všech učebnic o investování, je vždy nejlepším podhoubím pro růst, stejně tak, jako nákupní euforie je předzvěstí konce trendu. „Trend se rodí v panice a umírá v euforii,“ říkají základní investiční poučky.

Níže uvedená grafika z komoditní burzy Comex ukazuje právě na takové razantní vychýlení nálady v neprospěch zlata. Křivka ukazuje nezvykle strmý vzestup spekulací na pokles ceny zlata s cílem dosáhnout kurzový zisk, nikoliv nabýt zlato fyzicky. Pokud by všechny tyto spekulativní pozice měly být vypořádány ve fyzickém zlatě, nikoliv pouze v penězích, pak vězte, že by na to sotva stačila roční celosvětová produkce zlata.

Počet kontraktů spekulujících na pokles zlata

Poptávka po fyzickém zlatě stoupá
Ten, kdo má za to, že klesající ceny jsou výsledkem nezájmu investorů o skutečné fyzické zlato, ten se mýlí. Již dubnový propad ukázal, že investoři řídící se selským rozumem nakupují, když se zboží nabízí „se slevou“. Poměr nákupů k prodejům činil 9:1, tedy opačný k dění na trzích s „papírovým“ zlatem. Některé položky našeho skladu byly rychle rozebrány a obraty dosáhly násobky běžných denních obratů.
Jsme napjati, zda i současný červnový propad motivuje investory ke stejné vlně nákupů. Obraty posledních dní naznačují, že by se scénář mohl opakovat.

Fundamentální podmínky pro zlato jsou stále příznivé
-V květnu 20% všech centrálních bank snížilo již beztak historicky nejnižší úrokové sazby.
-Emise ničím nekrytých dluhových peněz pokračuje i nadále ve znepokojujícím tempu (viz. graf2)

Růst peněžní zásoby M3 v Eurozóně

-Téměř všechny významné centrální banky se snaží o umělé oslabení své vlastní měny s cílem získat exportní výhody k nastartování vlastního ekonomického růstu.
- Centrální banky jsou po více než 20 letech výprodejů zlata opět na straně kupců zlata (v roce 2012 534 tun- rekord od roku 1964)- viz graf 3.

Prodeje a nákupy zlata centrálními bankami

Kam může cena zlata klesnout?
Odhlédneme-li od možných krátkodobých excesů způsobených hráči „kasinového kapitalismu“ na Comexu a podobných trzích, jako možná brzda by měla zapůsobit logická hranice výrobních nákladů na 1 unci zlata. Tato hranice aktuálně leží někde mezi 1100-1200 USD/unci. To je částka, kterou musí vynaložit průměrně zlaté doly k vytěžení 1 unce zlata ze zemské kůry. Podle analýzy japonské banky Nomura, by již současné propady zlata mohly způsobit uzavření 15% světových zlatých dolů. To znamená, že by jejich produkce chyběla na trhu. Už jen současná konstantní poptávka zejména z Asie by způsobila převis poptávky a tedy logicky růst ceny.
 Avšak negativní sentiment se může v okamžiku změnit v pravý opak. Pravděpodobně, když většina účastníků trhu přestane věřit v moc a schopnost centrálních bank vyřešit problém, jak financovat „nekonečný“ růst na dluh. Propady akciových a dluhopisových trhů posledních dnů by mohly být jen malými posly.

Zlato… Koupit, držet nebo prodat?
Pro ty investory, kteří vnímají zlato:
1. Jako pojistku proti „nejčernějším“ scénářům finančního systému a finančním represím všeho druhu
2. Jako investiční médium, které ve své roli peněz za dlouhou historii více než 2500 let nikdy nezkrachovalo, ani nebylo zbaveno své kupní síly
3. Jako poslední výspu anonymního a tedy svobodného vlastnictví, které je nezávislé na politickém vedení společnosti
4. Jako investiční aktivum, které nepodléhá žádnému danění*

…a pro ty, kteří přidělí zlatu rozumnou váhu ve svém finančním plánování a nakupují dlouhodobě, trpělivě a po částech, se nic nemění na atraktivitě zlata, jakožto dlouhodobé investice.
 Navíc těm, kteří se tímto tématem ještě nezabývali anebo jim ceny v posledních letech „utíkaly před očima“, se dnes nabízí možnost za „zvýhodněné“ ceny nastoupit do trhu.
 

*Pokud mezi okamžikem nákupu a prodeje uplyne 12 měsíců.

 

 Zdeněk Ďuriš, EKKA-Gold s.r.o.