Uživatel
Kategorie blogu

ZAMYŠLENÍ: EUFORIE STOUPENCŮ „KULTU TISKU PENĚZ“

Aktuality a zprávy|05.11.2014
Sotva americký FED oznámil ukončení politiky tisku peněz, japonská centrální banka ve čtvrtek ráno rozhodla, že spustí tiskárnu peněz na vyšší obrátky. Z původně avizovaných 50 – 60 biliónů Yenů rovnou 80 biliónů. Je to objem odpovídající gigantickému tisku amerického FEDu. Jenže japonská ekonomika je přibližně třikrát menší, takže objem vytištěných peněz je trojnásobný. Toto opatření vyvolalo nákupní rauš na akciových trzích a index japonských akcií okamžitě „vystřelil“ o téměř 7% vzhůru a s ním i ostatní akciové trhy po celém světě.

  Sotva americký FED oznámil ukončení politiky tisku peněz, japonská centrální banka ve čtvrtek ráno rozhodla, že spustí tiskárnu peněz na vyšší obrátky. Z původně avizovaných 50 – 60 biliónů Yenů rovnou 80 biliónů. Je to objem odpovídající gigantickému tisku amerického FEDu. Jenže japonská ekonomika je přibližně třikrát menší, takže objem vytištěných peněz je trojnásobný. Toto opatření vyvolalo nákupní rauš na akciových trzích a index japonských akcií okamžitě „vystřelil“ o téměř 7% vzhůru a s ním i ostatní akciové trhy po celém světě.

     Co je na tomto pozitivního, nám nějak uniká. Vždyť japonská centrální banka s větší či menší vervou praktikuje tuto politiku již bezmála 20 let – téměř bez efektu. Nedivme se. Neexistuje totiž žádná ekonomická teorie, která by vědecky dokazovala, že tisk peněz centrálními bankami generuje blahobyt a hospodářský růst. Co však prokázáno nad slunce jasným způsobem je, že tisk peněz podporuje vytvoření spekulativních bublin, které mají s vytvářením reálných hodnot jen málo společného a současně oslabují vlastní měnu a tím plíživě ožebračují střadatele snižováním kupní síly jejich úspor v čase.

     I radují se hráči na burze a těší se na další přifouknutí akciové/dluhopisové bubliny…Jisté je, že „…žádná politická moc nedokáže trvale zbavit platnosti ekonomické zákony“, řekl Eugen Böhm von Bawerk, ani moc byrokratů v centrálních bankách ne. Splasknutí bubliny dříve či později musí zákonitě přijít, a čím bude bublina větší, tím fatálnější budou následky pro střadatele v dlouhodobých finančních produktech.

     Není náhoda, že se zlato po radostném výskoku akciových burz propadlo pod významnou hranici 1180 dolarů za unci. Kdo bude nakonec vítězem v absurdní měnové válce, ve které se centrální banky snaží maximálně oslabovat svou vlastní měnu, je také nabíledni. Ryzí zlato ve fyzické podobě, a to z jedné prosté selské logiky- lidský blahobyt se generuje z práce, nikoliv z triků s tiskem papírků…
Chraňme své úspory před nezodpovědnou politikou. Zlato je navěky pojistkou proti finančním Mefistotelům…