Uživatel
Kategorie blogu

PROČ ZLATO NIKDY NEUMŘE…

Aktuality a zprávy|20.10.2014
Nálada investorů do zlata je po 3 letech poklesů ceny na bodu mrazu. Indikátory měřící tento sentiment dosahují aktuálně svých minim z roku 2000, kdy se euforie rozpoutaná na akciových trzích v podobě „dot.com bubliny“ proměnila během krátké doby ve zničující implozi. Tenkrát stálo zlato necelých 300 USD za unci a většina expertů měla za to, že zlato je „mrtvé aktivum“.

Nálada investorů do zlata je po 3 letech poklesů ceny na bodu mrazu. Indikátory měřící tento sentiment dosahují aktuálně svých minim z roku 2000, kdy se euforie rozpoutaná na akciových trzích v podobě „dot.com bubliny“ proměnila během krátké doby ve zničující implozi. Tenkrát stálo zlato necelých 300 USD za unci a většina expertů měla za to, že zlato je „mrtvé aktivum“.

V říjnu 2014 jsme svědky povážlivých propadů na akciových trzích, které mají za sebou razantní růst, který je výsledkem politiky tisku ničím nekrytých peněz.
Dr. Joachim Berlenbach (Earth Resource Investment Group) uvádí v cash.online: „ Pokud se spanilá jízda na akciových trzích ukáže jako spekulativní bublina, může dojít k razantnímu vzestupu zlata, neboť obrovské objemy peněz budou hledat nový přístav.“
Berlenbach uvádí dále: „…poklesem ceny zlata prošly zlaté doly procesem masivního snížení nákladů na úkor budoucí produkce. Tím budou těžařům chybět v blízké budoucnosti nová vytěžitelná ložiska. Klesající produkce bude mít za následek rostoucí cenu zlata.“

Dnešní situace připomíná tu z roku 2000/2001. Při cenách 265 USD za unci bojovaly zlaté doly o svou existenci. Investice do nových nalezišť dosahovaly historických minim. Kdo tenkrát investoval, docílil nejlepšího zhodnocení ze všech obchodovaných aktiv. Dojde-li opět k „zemětřesení“ na kapitálových trzích, může zlato razantně akcelerovat v ceně.

Grafika: Vývoj ceny zlata od roku 1996 (zdroj: ariva.de)