Uživatel
Kategorie blogu

Příběh Johna Lawse

Aktuality a zprávy|16.04.2013
John Law (ve Francii zvaný Laws) byl skotský šlechtic, který se věnoval rodinnému podnikání a finančnictví. Po smrti svého otce se rozjel do Londýna, kde se zabýval zábavou a hazardními hrami, ve kterých prohrál téměř veškeré své jmění. (Dokonce za zabití soka v souboji byl odsouzen k trestu smrti, který byl zmírněn na uvěznění. Kolem roku 1700 J. L. se podařilo uniknout.)

Law ve svém rodném Skotsku naléhal na autority, aby byla vytvořena Skotská národní banka, která by tiskla papírové peníze a poskytovala úvěry. Jeho představy byly odmítnuty a tak odchází Laws realizovat své ambice do zahraničí – do Francie. Následujících 10 let cestuje mezi Francií a Holandskem a zabývá se finančními spekulacemi (aby získal majetek ztracený v hazardních hrách).
Ve Francii poznává Filipa Orleánského – regenta vládnoucího místo nezletilého Ludvíka XV., kterého přesvědčuje, že tehdy obrovský státní dluh se dá umořit tištěním papírových peněz a založením centrální banky –  Lawsův systém. Laws v něm odhalil, že peníze samy o sobě nejsou hodnotou, stačí jen, aby získaly důvěru ve své funkci směnného ekvivalentu. Jeho technologie tisku peněz se velmi rychle vzdálila původnímu pravidlu krytí papírových peněz hmotnými statky (zlatem, reálnými příjmy státu apod.)
V té době spoluzaložil Západoindickou společnost, která mimo jiné poskytovala přistěhovalcům v oblasti New Orleans půjčky a úvěry.  Laws nastartoval přes královskou banku volný tisk peněz a za tyto skupoval mimo jiné také akcie Západoindické společnosti, jejichž cenu vyhnal takto vzhůru o 50.000%. Poté, co se propagandou šířené fantastické představy o nalezištích zlata a diamantů v oblasti amerického středozápadu rozplynuly, zhroutil se Lawsův systém v obrovské inflaci. Lawsův systém snížil Francii výrazně dluh, neboť byl zaplacen inflačními penězi. Naopak následek pro občany byl utlumení ekonomických aktivit a rozšíření chudoby, které se později stalo podhoubím francouzské revoluce. Laws utekl před lynčováním z Francie do Itálie. (Zdroj Wikipedia)

Tento příběh se liší od dnešního příběhu bankéřů jen v posledním řádku. Lynčování má dnes poněkud jinou podobu:
Bob Diamond (Barclays Bank): „ Ani na chvíli před poslanci nezapochyboval o svém nároku na královský osmimilionový bonus v librách za předchozí rok. Minulý týden se před poslanci předvedl ve zcela jiné pozici. Po skandálu s manipulacemi s mezibankovními úrokovými sazbami Libor krotce poslancům vysvětloval, že o ničem až do poslední chvíle nevěděl“ (Euro 11. 7. 2012)

Richard Fuld (Lehmann Brothers): „Za osm let v nejvyšší funkci si Richard Fuld podle včerejšího prohlášení vydělal 300 milionů dolarů.“ (Aktuálně.cz)