Uživatel
Kategorie blogu

„Game over“ u vzácných kovů?

Aktuality a zprávy|17.04.2013
od Roberta Hartmanna (pro aurum OHG): „Operace zlato“ běží již několik týdnů. Cena zlata a stříbra se propadla pod důležité cenové hranice. Jejich prolomení způsobilo automatický výprodej s dramatickým propadem ceny. Již několik týdnů se podle Roberta Hartmanna dějí na trzích se zlatem mírně řečeno podivné věci. Pohyb cen směrem dolů se dramaticky zrychlil minulý pátek v New York a pokračoval v pondělí v Asii ve stejném tempu. Během 2 dnů tedy „sešup“ o 12%. U stříbra dokonce o 17%.

První neobvyklá pozorování byla učiněna začátkem února. Došlo k prodeji 1 miliónů uncí zlata prostřednictví tzv. put-opcí (=spekulant profituje z klesající ceny zlata). Krátce na to následovaly v nepravidelných odstupech masivní prodeje vždy při otevření komoditní burzy v New Yorku. Objevily se i prodejní pokyny na více než 1 milión uncí bez limitu. Tak veliký prodej (přes 31 tun) najednou poslat na trh bez limitní ceny je opravdu neobvyklé. Vytváří se tak na trhu prodejní tlak, který působí škodu samotnému prodávajícímu. Navzdory úvodním propadům se cena během těchto dní opět lehce vzpamatovala. Nepodařilo se však překonat důležitou cenovou hranici 1620 USD a následkem byl propad k hranicím podpory 1540/1525 USD. Tato hranice opakovaně od roku 2010 zafungovala jako „dno“, od kterého se cena vždy opět zotavila vzhůru. Zde si byli téměř všichni analytikové jistí, že tato hranice je skutečné dno a jeho prolomení by mohlo způsobit dynamický propad ceny. Tento názor jsme sdíleli také, než jsme byli v pátek poučeni jinak…

Co se stalo?
Kyperská krize, japonské měnové experimenty a hrozby z KLDR
Když po oznámení QE3 v USA, následně ani Kyperský „Bail-in“, ani japonské dluhopisové nákupy v objemech, které si nezadají s americkými a konečně ani atomové hrozby KLDR nezpůsobily razantní vzestup ceny zlata, mnuli si analytikové nevěřícně oči. Takový „koktejl“ zpráv by měl způsobit, že investoři se vrhnou na zlato, co by bezpečný přístav. Stal se však opak. Zatímco akciové trhy prodlévají téměř na historických maximech, zlato a vzácné kovy se zřítily téměř volným pádem.

Další zvláštnosti….

  • Od minulého týdne nelze objednat zlaté Krügerrandy. Lapidárně řečeno, Rand Rafinery má svou produkci do konce dubna vyprodanou…?
  • Holandská banka ABN Amro sdělila svým klientům v dopise, že s okamžitou účinností nebude možné si nechat dodat zlato ve fyzické podobě, ale pouze ve formě finanční kompenzace.
  • Poměry krátkodobých a dlouhodobých termínových kontraktů vypovídají o tom, že krátkodobé kontrakty jsou dražší než dlouhé (tzv. Backwardation), tedy krátkodobá disponibilita fyzického zlata je spíše omezená.

Slovo „manipulace“ je aktuálně skloňováno ve všech pádech…
Jednotný tenor všech známých expertů zní: „Centrální banky v čele s FEDem koncentrovanou akcí srazili cenu zlata s cílem znejistit privátní a drobné investory a odradit je od investic do ochrany proti dluhové krizi.“  Zlato, co by lakmusový papírek důvěry občanů v politické vedení, nemá v podmínkách do ruda rozžhavených rotačních tiskáren peněz stoupat v ceně a získávat tak na atraktivitě. To by se rovnalo kapitulaci současného finančního systému a papírových měn, zejména USD v roli rezervní devizové měny.
 

Jako klasický obchodník se vzácnými kovy sice nemáme přístup k interním informacím centrálních bank. Představu si presto udělat můžeme…
Víme, že FED je vlastněn největšími investičními bankami. Tyto banky se v posledních dnech a týdnech chovaly takto:

Goldman Sachs v minulém týdnu snížil odhad cílové ceny zlata.
Merrill Lynch hned v úvodu inkriminovaného pátečního obchodování “vrhnul” na trh papírové zlato v objemu více než 100 tun.  Jen za samotný pátek takto prodaly banky papírové zlato v objemu 1150 tun, což představuje téměř polovinu objemu roční světové produkce fyzického zlata a mnohonásobek běžných denních objemů.

Kam půjde cena zlata dále?
  Kurz bude jistě v následujícím období velmi rozkolísaný oběma směry.  Bude záležet, jak se zachovají centrální banky Ruska a Číny, které byly v posledním období silně na straně kupujících. První hodiny a dny po debaklu ukazují spíše na první scénář- lidé využívají propadu k nákupům. Poměr nákupů a prodejů u nás je 9:1. Objemy jsou ca o 30% nižší než rekordní období roku 2008 a 2010.

Bez ohledu na to, kam se cena pohne v příštích dnech, měsících I letech, nedáme své fyzické zlato z ruky.  Aktuální neoficiální informace jsou pro nás pouze o další důvod navíc, proč nevěřit prázdným politickým slibům. Ničím jiným totiž  papírové peníze nejsou.