Uživatel
Kategorie blogu

DRAGHÉDIE- ÚROKY V MÍNUSU A EKONOMICKÝ RŮST NIKDE.

Aktuality a zprávy|10.09.2014
Podobně jako genetičtí inženýři manipulující lidským genomem, manipuluje Mario Draghi v čele Evropské centrální banky „DNA trhů“, kterým je úroková sazba. Tento počin navíc „prodává“ veřejnosti coby řešení k nastartování ekonomického růstu. Přitom už i pozorovatelům z vlastních řad začíná být stále více jasné, že úroková sazba snížená z 0,15% na 0,05% nemůže mít žádný významný ekonomický účinek.

Podobně jako genetičtí inženýři manipulující lidským genomem, manipuluje Mario Draghi v čele Evropské centrální banky „DNA trhů“, kterým je úroková sazba. Tento počin navíc „prodává“ veřejnosti coby řešení k nastartování ekonomického růstu. Přitom už i pozorovatelům z vlastních řad začíná být stále více jasné, že úroková sazba snížená z 0,15% na 0,05% nemůže mít žádný významný ekonomický účinek. Nulové úrokové sazby jsou žalostným výsledkem finanční politiky postavené na tunách potištěného papíru vydávaných za peníze. ECB, stejně jako její americká a japonská sestra „vystřílela“ veškerou munici s naprosto mdlým účinkem za katastrofálně vysokou cenu v podobě bezprecedenčního biliónového zadlužení. Tento výsledek je jedním z největších finančně politických debaklů všech dob. Biliónové balíky určené k podpoře reálné ekonomiky místo toho proudí do kapitálových trhů, kde nafukují spekulativní bubliny a vytváří iluzi našeho bohatství. Toto bohatství však nemá žádný základ v práci nebo vytváření reálných hodnot. Je to jen klam vytvořený trikem jako z dílny Davida Copperfielda.

Jedno je jisté. I tato bublina splaskne a bude následovat skutečná katarze finančního systému, který je chybně nastaven. Tento systém podporuje spekulace a život na dluh před úsporami a vytvářením skutečných hodnot sloužících společnosti jako celku. Nebo je Vám snad znám někdo, kdo zbohatnul tak, že stabilně více utrácí, než vydělává?

 

Draghi tím, že de facto odstranil úrok, učinil něco, čemu možná na první pohled laik zatím ještě nemusí rozumět. Definitivně trestá zodpovědné lidi za spoření tím, že jim nevyplácí žádný úrok a tím skrytým a lstivým způsobem vyvlastňuje všechny dlouhodobé střádaly. Současně privileguje stát, aby mohl dále žít na dluh a vyvíjet na občany stále silnější formy finanční represe.

Čím vyšší zadlužení dnes, tím vyšší zdanění v budoucnu.