Uživatel
Kategorie blogu

„Anti Euro strana“ (AfD-Alternativa pro Německo) jde do letošních parlamentních voleb.

Aktuality a zprávy|15.07.2013
Strana Alternativa pro Německo, známá také jako „Anti-Euro strana“ jde do letošních voleb do Bundestagu se 153 kandidáty.

O tom, jak dlouho ještě se projekt společné měny udrží při životě, se vedou sáhodlouhé diskuse. Eurokraté se snaží udržet Euro skutečně za jakoukoliv cenu. Ovšem dlužno připodotknout, že většinu garancí za astronomické dluhy vznikající záchrannou bankrotujících zemí Eurozóny nesou na svých bedrech právě Němci. Je otázkou, jak dlouho obyčejným občanům Německa vydrží jejich ochota financovat tento politický experiment bez ekonomického rozumu.
První odpověď na toto téma zřejmě dostanou vrcholní propagátoři společné měny již letos 22. září, kdy proběhnou v Německu parlamentní volby. O přízeň voličů se letos bude ucházet strana, která může překvapit a tím odstartovat proces rozkladu společné měny a návrat k národním měnám.

Zatím odhady preferencí strany AfD- Alternative für Deutschland leží někde kolem 3,5%. Kdo si však myslí, že tato strana je pouhou truc-stranou proti společné měně, ten se mýlí. Strana jde do volebního boje také se silnou kritikou současné energetické, zdravotní a bezpečnostní politiky. Tedy témat, která jsou tradičně objektem kritického zájmu německého voličstva.
Ti z Vás, kteří tu a tam tráví čas v Německu a mají možnost naslouchat názorům a náladám prostých Němců, nikoliv jejich politické reprezentace, jistě nevylučují, že strana AfD se přece jen již letos může dostat do parlamentu. A pokud ne letos, tak třeba příště. „Aufgeschoben heisst nicht aufgehoben“ říkají s oblibou Němci- tedy „…něco posunout neznamená zrušit to.“

… a ještě něco. „Hlas lidu je hlas boží…“. To platí pro všechny politiky již od starověku.

Návrat k národním měnám vůbec nemusí znamenat zánik Evropské unie, jak bývá bohužel velmi často bruselskými eurokraty záměrně interpretováno. Naopak. Vždyť přece jediná měna není nezbytnou podmínkou fungování společenství evropských států. Dnes přece fungují v EU vedle sebe mnohé měny, aniž by to jakkoliv vadilo- Euro, Zlotý, Forint, CZK, ale také Švédská koruna, Dánská koruna.
Jedním si však můžeme býti víceméně jisti. Pokud bude proces návratu k národním měnám, tedy měnovým reformám odstartován, bude doprovázen zřejmě značným chaosem, ve kterém se budou schopni orientovat jen málokteří z nás.
V takových ekonomicko-politických scénářích vždy sehrávala věcná aktiva svou naprosto zásadní roli v ochraně úspor a finančního majetku. Malý kousek investičního zlata v majetkovém portfoliu může být dostatečnou pojistkou v tomto ne zcela nepravděpodobném scénáři.