Úvod > FAQ

FAQ

Dodáváte zboží také do zahraničí?

Jsme schopni dodat zboží do kterékoliv země EU. IBAN účtu v Euro pro platby ze zahraničí zní: CZ86 0100 0000 4364 2153 0277, BIC: KOMBCZPP.

Na jaké číslo účtu mohu posílat platby ze Slovenska?

Účastníci EKKA-Gold spoření ve zlatě ze Slovenska mohou posílat platby v eurech na číslo účtu: 280 015 2378 / 8330. Z pohledu slovenského klienta se jedná o tuzemskou platbu bez poplatků za převod prostředků do zahraničí.

Jste schopni zajistit také úschovu drahých kovů?

Disponujeme vlastními trezory v nejvyšší bezpečnostní třídě. Nabízíme službu úschovy drahých kovů na základě uschovatelské smlouvy. Zde je zboží pojištěno na plnou hodnotu. Dále nabízíme pronájem bezpečnostních schránek.

Dá se snadno ověřit pravost slitku či mince?

I nejmenší uzanční slitky mají tyto základní kontrolní atributy: značku producenta certifikovaných slitků, údaj o ryzosti, údaj o hmotnosti a unikátní sériové číslo. Menší slitky bývají dodávány s certifikátem nebo zataveny v originálním pouzdře - tzv. kinebar. Zlato má unikátní hustotu. První jednoduchou zkouškou je prověření výrobcem uváděného rozměru slitku nebo mince a přesného převážení. Další zkoušky v případě nejasností jsou již spojeny s náklady na posouzení certifikovaným znalcem.

Prodáváte také slitky a mince z platiny a paládia?

Ano. Avšak, zatímco produkty ze zlata a stříbra máme úměrně našemu obratu vždy skladem, u platiny a paládia zajišťujeme dodávky v objednávkovým režimu, tedy off-line. I zde jsme schopni nabídnout téměř kompletní tržní sortiment.

Vykupujete také investiční zlato?

Ano. Vykupujeme veškeré slitky a mince z drahých kovů. Výkupní cena je závislá na několika faktorech, jako např. stav mince nebo slitku a jeho znovuprodejnost, intenzita poptávky, výrobce daného slitku, aktuální volatilita ceny na světových trzích apod.

Dá se u Vás také zlato spořit?

Ano. Dokonce jsme tomuto tématu věnovali velké penzum práce a finačních prostředků. Náš produkt "EKKA-Gold spoření ve zlatě" je určen nejen pro drobného investora. Unikátní webová platforma poskytuje střadateli uživatelský komfort s nulovou administrativou a zejména výhodu atraktivní nákupní gramové ceny. Více v sekci "Spoření ve zlatě".

Je možné uzavřít smlouvu i osobně na pobočce v Ostravě?

Ano, smlouvu je možné uzavřít přímo v sídle společnosti.

Je možné měsíčně zasílat jakoukoliv částku, případně zda je možné zasílat platby v měsíci vícekrát?

Částka je libovolná a v daném měsíci je možné zasílat finanční prostředky opakovaně. Všechny došlé platby budou k datu nákupu (aktuálně podle VOP každé pondělí) sečteny a pokud je součet vyšší než minimální částka (aktuálně 500 Kč), bude nakoupen příslušný počet gramů.

Je možné pokračovat ve spoření i po výběru zlata nebo je nutné uzavřít novou smlouvu?

Po výběru zvoleného slitku je možné pokračovat ve spoření dále se stávající smlouvou.

První Předchozí 1 2 Další Poslední

Slovníček pojmů

Investiční zlato
Investičním zlatem se podle zákona č.235/2004 Sb. rozumí: zlato ve tvaru uzančních slitků o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin. Zlaté mince, které mají ryzost nejméně 900 tisícin, byly vyrobeny po roce 1800, jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

Investiční stříbro
pojem investiční stříbro nemá oporu v zákoně ve smyslu osvobození od daně z přidané hodnoty. Na mince a slitky z ryzího stříbra je tudíž pohlíženo jako na jiné produkty z tohoto kovu.

Platina a paládium
jsou stejně jako zlato a stříbro vhodným nástrojem k dlouhodobému uchování hodnoty majetku. Platina je dokonce vzácnější než zlato. Oba tyto kovy mají rovněž vyšší míru průmyslového využití než zlato a tudíž pro ně platí z hlediska osvobození od DPH totéž, co pro stříbro, tedy jejich cena je navýšena o aktuální sazbu daně.

Trojská unce (1 Oz)
je tradiční váhová jednotka, ve které se obchoduje zlato. Jedná se hmotnost 31,1035 gramu.

Cena zlata
se tvoří na komoditních trzích na základě nabídky a poptávky. Vzhledem k tomu, že se zlatem a ostatními drahými kovy se obchoduje na mnoha trzích světa v různých časových pásmech, vzniká tak téměř permanentně aktuální cena 24 hodin denně.Cena zlata na komoditním trhu je zpravidla uváděna v US Dolarech za 1 unci ryzího materiálu (999,9/1000) v objemu 1000 uncí (ca 31,1 kg.). Tato cena je tedy pro koncového investora prakticky nedosažitelná. Cena pro koncového zákazníka je navýšena o tzv. prémium.

Fixing
údaj o ceně v předem stanovenou denní dobu na určeném trhu. Velmi často se používá tzv. londýnský fixing, tedy cena drahého kovu v 11.30 hodin (dopolední fixing=am) a v 15.30 hodin (odpolední fixing= pm).

Prémium
je celková procentuální přirážka k aktuální světové ceně vzácného kovu. Zahrnuje v sobě náklady účastníku trhu s vzácnými kovy (transport, pojištění, ražba slitků nebo mincí,marže obchodníků aj.) Obecně platí: čím menší jednotková hmotnost zlaté mince nebo slitku, tím vyšší je prémium.(Např. cena 10 kusů 100 gr. slitků bude vyšší než u 1 kusu slitku o hmotnosti 1 kg).

Good delivery
jedná se o jakostní standard zlatých slitků rafinérů registrovaných v londýnské asociaci rafinérů (LBMA), jejichž zlaté a stříbrné slitky jsou akceptovány bez jakýchkoli dohadů a bez námitek. Takové slitky jsou nesou označení „London Good delivery“.

Zlaté mince
zlaté mince mohou být investiční a nebo numismatické. Cena numismatických mincí je navýšena o daň z přidané hodnoty, zato však mohou časem získat sběratelskou hodnotu, která může výrazně převýšit hodnotu zlatého obsahu v minci. Naproti tomu zlaté investiční mince jsou prodávány za aktuální hodnotu zlatého obsahu.Sběratelskou hodnotu získávají jen vyjímečně, neboť jsou raženy a dodávány dle aktuální poptávky.Jsou však osvobozeny od daně z přidané hodnoty a rovněž okamžitě likvidní.

Zlaté slitky a cihly
gramáže do 100 gramů včetně jsou dodávány zpravidla ve formě vylisovaných cihliček a do gramáže 100 gramů navíc ve formě tzv. kinebarů (zalisovaných v originálním obalu s certifikátem výrobce).Gramáže od 250 gramů výše jsou přímo odlévany do formy slitků.